Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Na chwilę przed atakiem na banę powstańcy posilają się kiełbasą. W ich obozie są też sanitariuszki. fot. Karol Gapiński

Kilkudziesięciu rekonstruktorów zainscenizowało w 101. rocznicę rozejmu w Trewirze, który kończył Powstanie Wielkopolskie zwycięstwem Polaków, jedną z powstańczych bitew. "Bój o banę" został pokazany w żnińskim parku.

Rok temu z inicjatywy Muzeum Ziemi Pałuckiej i żnińskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego odbyła się na rynku w Żninie rekonstrukcja historyczna zatytułowana Bitwa o ratusz. W styczniu tego roku odbyły się jak zwykle uroczystości w dniu jubileuszu wyzwolenia Żnina w wyniku Powstania Wielkopolskiego, ale tym razem rekonstrukcja się nie odbyła. Nie oznaczało to jednak, że organizatorzy zrezygnowali z tej atrakcji, która ma wymiar edukacyjny, ale i rozrywkowy dla mieszkańców Pałuk. Tym razem z rekonstrukcją poczekano do 16 lutego. Tego dnia przypadła 101. rocznica rozejmu w Trewirze, w którym strona niemiecka zobowiązywała się do niepodejmowania już działań zbrojnych i oznaczało to w praktyce zwycięstwo Polaków w Powstaniu Wielkopolskim.
W Żninie po 101 latach rekonstruktorzy z Kcyni, Bydgoszczy, Budzynia, Radziejowa oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Żninie zainscenizowali w parku nad Jeziorem Czaplem Bitwę o banę. Został wykorzystany przy tej rekonstrukcji specjalnie przygotowany skład pociągu z platformą, na której był karabin maszynowy. W bitwie pociągu bronili Niemcy, natomiast powstańcy podejmowali kilkukrotną próbę jego zdobycia, która ostatecznie zakończyła się sukcesem.
Po bitwie na rekonstruktorów i widzów czekała grochówka z powstańczego kotła.
Więcej zdjęć w naszej galerii.

Karol Gapiński, 17 II 2020

Banner 336x280 image
Banner 336x280 image